Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
44 posty 46 komentarzy

Wrocławski Komitet

Wrocławski Komitet - Wrocławski Komitet Patriotyczny serdecznie zaprasza wszystkich patriotów, którzy chcą aktywnie działać na rzecz zjednoczenia Narodu Polskiego i naprawy Rzeczypospolitej: kontakt@wroclawskikomitet.pl

Apel w obronie Instytutu Pamięci Narodowej

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

O solidarne wsparcie naszego Apelu zwracamy się do wszystkich Polaków, którzy uważają, że pracy i egzystencji Instytutu Pamięci Narodowej naruszać nie wolno.

 

A P E L   W   O B R O N I E

INSTYTUTU PAMIĘCI NARODOWEJ


Jako osoby zaangażowane w działalność antykomunistyczną lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych wyrażamy nasze głębokie zaniepokojenie faktem pozbawienia Instytutu Pamięci Narodowej jego dotychczasowej siedziby przy ul. Towarowej 28 w Warszawie.

IPN funkcjonował od początku w budynku wydzierżawionym od spółki Skarbu Państwa: Ruch SA. Przez lata władze IPN bezskutecznie zabiegały o uregulowanie sprawy własności zajmowanej siedziby, zwracając się o to zarówno do Ministra Skarbu Państwa, parlamentarzystów jak i władz Warszawy. W 2010 r. Ruch SA został sprywatyzowany, a z procesu prywatyzacyjnego nie wyłączono budynku użytkowanego przez IPN. Od tego czasu jedyną możliwością było wykupienie budynku od nowego właściciela lub znalezienie dla Instytutu innej siedziby. Niestety, pomimo wielu spotkań z władzami i monitów, sprawa nie została pomyślnie uregulowana.

Władze IPN alarmują, że nie jest możliwe szybkie przeniesienie się z obecnej siedziby do innej, gdyż musi ona spełniać konkretne wymogi. Kosztem ponad 17 milionów złotych obecna siedziba, poczynając od roku 2000, była dostosowywana do magazynowania i udostępniania materiałów archiwalnych. Chodzi przede wszystkim o magazyn akt tajnych, wyposażony w specyficzne zabezpieczenia i funkcjonujące w IPN systemy teleinformacyjne, czytelnię, powierzchnię, w której znajdują się materiały dawnych służb, a także niezbędne do prawidłowej pracy Instytutu lokale administracyjne.

Komunikat IPN mówi, że „w przypadku nie rozwiązania tej sytuacji w najbliższym czasie, realne jest niebezpieczeństwo całkowitego sparaliżowania pracy IPN po upływie terminu wypowiedzenia umowy najmu przez nabywcę obiektu, a co za tym idzie, uniemożliwienie Instytutowi wykonywania ustawowych obowiązków (...) Tymczasem Minister Skarbu Państwa poinformował, że nie dysponuje na terenie Warszawy nieruchomością odpowiadającą potrzebom IPN”.

Uważamy, że Państwo Polskie ma obowiązek dbania o dziedzictwo narodowe, którego częścią są archiwa przechowywane w IPN. Nie może mieć miejsca sytuacja, w której Sejm RP powołuje jakąś instytucję, a potem rząd nie jest w stanie wygospodarować odpowiedniego lokalu, w którym mogłaby ona funkcjonować. Wyrażamy opinię, że jeżeli jest dobra wola, nigdy nie jest za późno na uczciwe rozwiązanie i apelujemy do wszelkich organów władzy państwowej oraz samorządu Warszawy i województwa mazowieckiego o uczciwe rozwiązanie tej bolesnej dla naszych środowisk kwestii.

O solidarne wsparcie naszego Apelu zwracamy się do uczestników tegorocznych obchodów 32 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i 30 rocznicy powstania Solidarności Walczącej, oraz do wszystkich tych Polaków, którzy uważają, że pracy i egzystencji Instytutu Pamięci Narodowej naruszać nie wolno.

Gdańsk, 31 sierpnia 2012.

 

*******

APEL powyższy został przyjęty przez aklamację.

Listy z podpisami prosimy kierować - listem poleconym - pod adres:

Porozumienie Katowickie 1980

Stowarzyszenie na Rzecz Pamięci

ul. Floriana 7

40-286 Katowice

 

 


 

Szanowni Państwo,

W załączniku na dole strony znajdziecie Państwo wzór karty podpisów, który można pobrać i wydrukować w potrzebnej ilości egzemplarzy. Gorąco zachęcamy wszystkich do poparcia i propagowania tego APELU - Instytut Pamięci Narodowej jest instytucją, którą musimy obronić.

Redakcja Serwisu

www.wroclawskikomitet.pl

 

//www.wroclawskikomitet.pl/komitet/ogloszenia/item/1243-apel-w-obronie-ipn

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

MOJE KOMENTARZE

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031